Google

Dodaj do Google

Najczęstsze pytania

  1. Po co dodawać do witryny przycisk „Dodaj do Google”?
  2. Jak dodać przycisk do witryny?
  3. Jak sprawdzić, czy przycisk działa?
  4. Czym są kanały?
  5. Czym są gadżety? Jak utworzyć gadżet?
  6. Jak utworzyć kanał dla witryny?
  7. Jak dodać miniaturkę do kanału?
  8. Jakie formaty kanałów są obsługiwane?
  9. Mam więcej pytań. Gdzie uzyskam dalszą pomoc?

1. Po co dodawać do witryny przycisk „Dodaj do Google”?

Co piąty użytkownik ze Stanów Zjednoczonych wchodzący na stronę główną Google przechodzi do usługi iGoogle. Zamieszczając w witrynie przycisk „Dodaj do Google”, możesz zachęcić użytkowników, by dodali wybrane przez Ciebie treści do iGoogle. Dzięki temu będą one widoczne za każdym razem, gdy wejdą oni na stronę główną Google.

Przycisk „Dodaj do Google” umożliwia Ci promowanie dowolnych treści, w tym interaktywnych aplikacji, kanałów i linków do Twojej witryny, ponieważ użytkownicy mogą je łatwo dodać do własnej strony iGoogle. Dopóki użytkownicy nie usuną Twoich treści z własnych stron iGoogle, materiały te będą wyświetlane za każdym razem, gdy wejdą oni na stronę iGoogle. Osoby korzystające z iGoogle widzą tę stronę za każdym razem, gdy wchodzą na Google.pl, więc popularne kanały/gadżety z linkami do Twojej witryny mogą z czasem wygenerować dużo ruchu.

2. Jak dodać przycisk do witryny?

Aby wygenerować kod HTML dla swojej witryny, użyj tego formularza. Pamiętaj, aby wybrać odpowiednią sekcję dotyczącą Twojego kanału lub gadżetu. Wpisz URL kanału lub gadżetu, kliknij opcję „Utwórz kod HTML”, skopiuj wyświetlony tekst i wklej go w kodzie witryny.

Poza tym, jeśli chcesz wypromować więcej niż jeden gadżet lub kanał, możesz wybrać opcję „Kilka”. Dzięki tej opcji możesz wygenerować nową kartę iGoogle zawierającą Twoje gadżety i/lub kanały.

3. Jak sprawdzić, czy przycisk działa?

Po zamieszczeniu przycisku „Dodaj do Google” w witrynie możesz go przetestować, klikając go i wykonując pozostałe kroki. Jeśli Twoja treść została pomyślnie dodana do Twojej strony głównej Google lub Czytnika Google, oznacza to, że przycisk działa prawidłowo.

4. Czym są kanały?

Jeśli często aktualizujesz witrynę, na przykład bloga lub newsletter, dzięki kanałowi możesz udostępniać czytelnikom jej aktualną treść. Kanał to specjalnie sformatowana treść Twojej witryny. Kanały są czytelne dla komputera, co oznacza, że czytniki kanałów i agregatory mogą automatycznie wyświetlać użytkownikom najnowsze treści oraz powiadamiać ich o dostępnych aktualizacjach.

5. Czym są gadżety? Jak utworzyć gadżet?

Interfejs API gadżetów umożliwia tworzenie multimedialnych gadżetów o funkcjonalności większej niż kanał. Dzięki niemu możesz zmienić swoją treść internetową lub aplikację w gadżety, które użytkownicy mogą następnie dodawać do własnej strony głównej Google. Możesz także wykorzystać funkcje wpływające na inne aspekty działania strony, takie jak schematy czcionek i kolorów. Interfejs API gadżetów nie wymaga pobierania żadnych plików. Został on stworzony z myślą o elastyczności i łatwości użytkowania.

6. Jak utworzyć kanał dla witryny?

Kanały można łatwo utworzyć w większości serwisów blogowych. Więcej informacji znajdziesz w systemie pomocy danego serwisu (np. Blogger, LiveJournal lub Typepad). Możesz także utworzyć własne kanały, korzystając z Google News i Grup dyskusyjnych Google. Jeśli posiadasz witrynę na własnym serwerze, możesz skorzystać z wielu zasobów internetowych na temat tworzenia kanałów, np. z przewodnika Danny'ego Sullivana.

7. Jak dodać miniaturkę do kanału?

Większość gadżetów wyświetlanych w Katalogu Google ma miniaturki ilustrujące ich funkcjonalność. Miniaturkę możesz dodać również do swojego kanału. Sugerowane wymiary miniaturek to 120 pikseli szerokości na 60 pikseli wysokości. Google pobiera ten obraz, skaluje go do rozmiaru 120 x 60, dodaje w razie potrzeby odstępy i kopiuje go na serwer google.com, aby zapewnić najwyższą wydajność i niezawodność.

Składnia może być różna, zależnie od wykorzystywanego formatu kanału. Poniżej znajdziesz przykład, jak dodać miniaturkę do kanału RSS:

<?xml version="1.0"?>
<rss version="0.92">
<channel>
<!-- The title is used in various places in the directory and Personalized Homepage
to help users. Please keep the title as short as possible. -->
<title>Test Feed</title>
<!-- The link is used in the Personalized Homepage title-bar, to link to your site -->
<link>http://www.google.com/</link>
<!-- The description is used in the detail page about your feed -->
<description>A nice long description of your feed.</description>
<!-- …other channel sub-elements may go here, e.g. ttl… -->
<image>
<url>http://www.google.com/ig/gadgets/sticky-thm.png</url>
<!-- …other image sub-elements may go here, e.g. width… -->
</image>

<item>
<title>RSS Item title #1</title>
<link>http://www.google.com/</link>
<!-- …other item sub-elements may go here, e.g. description… -->
</item>
<!-- …more items… -->
</channel>
</rss>

Poniżej znajdziesz przykład dla kanału Atom:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="yes"?>
<?xml-stylesheet href="http://www.blogger.com/styles/atom.css"
type="text/css"?>
<feed xmlns="http://purl.org/atom/ns#" version="0.3" xml:lang="en-US">
<title mode="escaped" type="text/html">Test feed</title>
<tagline mode="escaped" type="text/html">A nice long description of your feed.</tagline>
<logo>http://www.google.com/ig/gadgets/sticky-thm.png</logo>
<!-- other feed sub-elements, including id, links, etc. -->
<entry xmlns="http://purl.org/atom/ns#">
<!-- …item elements… -->
</entry>
<!-- …other items… -->
</feed>

8. Jakie formaty kanałów są obsługiwane?

Istnieje wiele popularnych formatów kanałów. Obecnie obsługujemy kanały Atom (wersje 0.3 i 1.0) oraz RSS (wersje 0.91, 0.92, 1.0 i 2.0).

9. Mam więcej pytań. Gdzie uzyskam dalszą pomoc?

Jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz pomocy w zakresie dodawania przycisku „Dodaj do Google” na swojej stronie, skontaktuj się z nami.